вівторок, 9 жовтня 2018 р.

Цікавинки 


Теплопередача

Теплові явища

Магнітне поле

Магнітне поле. Взаємодія магнітів.

Наукові експерименти

На уроках фізики у школі вчителі завжди говорять, що фізичні явища оточують нас всюди. Однак потім ми частенько про це забуваємо. Дивовижне поруч! Не думайте, що для проведення фізичних дослідів вдома вам знадобиться щось надприродне. Ось вам кілька доказів ;)
Фізика для дітей. Цікаві досліди з фізики - фото 1

Магнітний олівець

Що необхідно приготувати?
  • Батарейку.
  • Товстий олівець.
  • Мідний ізольований дріт діаметром 0,2–0,3 мм і довжиною кілька метрів (чим більше, тим краще).
  • Скотч.
Проведення досліду
Намотайте дріт впритул виток до витка на олівець, не доходячи до його країв по 1 см. Закінчився один ряд — намотуйте другий зверху у зворотній бік. І так, поки не закінчиться увесь дріт. Не забудьте залишити два кінці дроту по 8–10 см. Щоб витки після намотування не розмотувались, закріпіть їх скотчем. Зачистіть вільні кінці дроту та приєднайте їх до контактів батарейки.
Що відбулося?
Ми отримали магніт! Піднесіть до нього маленькі залізні предмети — скріпку, шпильку. Притягуються!
Фізика для дітей. Цікаві досліди з фізики - фото 2

Повелитель води

Що необхідно приготувати?
  • Паличку з оргскла (наприклад, учнівську лінійку або звичайний пластмасовий гребінець).
  • Суху ганчірку з шовку або вовни (наприклад, вовняний светр).
Проведення досліду
Відкрийте кран, щоб текла тонка цівка води. Сильно потріть паличку або гребінець ганчіркою. Швидко піднесіть паличку до струменя води, не торкаючись його.
Що відбудеться?
Струмінь води зігнеться дугою, притягуючись до палички. Спробуйте те ж саме зробити з двома паличками і подивіться, що станеться.
Фізика для дітей. Цікаві досліди з фізики - фото 3

Дзиґа

Що необхідно приготувати?
  • Папір, голку і гумку.
  • Паличку і суху вовняну ганчірку з попереднього експерименту.
Проведення досліду
Керувати можна не тільки водою! Виріжте смужку паперу шириною 1–2 см і довжиною 10–15 см, зігніть по краях і посередині. Застроміть голку гострим кінцем у гумку. Врівноважте заготовку-дзигу на голці. Підготуйте «чарівну паличку» (з попереднього досліду), потріть сухою ганчіркою і піднесіть до одного з кінців паперової смужки збоку або зверху, не торкаючись її.
Що відбудеться?
Смужка стане розгойдуватися вгору вниз, як гойдалка, або буде крутитися, як карусель. А якщо ви зможете вирізати з тонкого паперу метелика, то експеримент буде ще цікавішим.
Фізика для дітей. Цікаві досліди з фізики - фото 4

Лід і полум'я

(експеримент проводиться в сонячний день)
Що необхідно приготувати?
  • Невелику чашку з круглим дном (можна піалу).
  • Шматочок сухого паперу.
Проведення досліду
Налийте в чашку воду і поставте в морозильну камеру. Коли вода перетвориться на лід, вийміть чашку і поставте в ємність з гарячою водою. Через деякий час лід відокремиться від чашки. Тепер вийдіть на балкон, покладіть шматочок паперу на кам'яну підлогу балкона. Шматком льоду сфокусуйте сонце на папірці.
Що відбудеться?
Папір має обвуглитися, адже в руках уже не просто лід... Ви здогадалися, що зробили лупу?
Фізика для дітей. Цікаві досліди з фізики - фото 5

Неправильне дзеркало

Що необхідно приготувати?
  • Прозору банку з кришкою, яка щільно закривається.
  • Дзеркало.
Проведення досліду
Налийте в банку води з надлишком і закрийте кришкою, щоб всередину не потрапили бульбашки повітря. Приставте банку до дзеркала кришкою вгору. Тепер можна дивитися в «дзеркало».
Подивіться всередину. Там буде зменшене зображення. Починайте нахиляти банку вбік, не відриваючи від дзеркала.
Що відбудеться?
Відображення вашої голови у банці, звісно ж, теж буде нахилятися, поки не стане перевернутим униз, при цьому ніг так і не буде видно. Підніміть банку, і відображення знову перевернеться.
Фізика для дітей. Цікаві досліди з фізики - фото 6

Коктейль з бульбашками

Що необхідно приготувати?
  • Склянку з міцним розчином кухонної солі.
  • Батарейку від кишенькового ліхтарика.
  • Два шматочки мідного дроту довжиною приблизно по 10 см.
  • Дрібний наждачний папір.
Проведення досліду
Зачистить кінці дроту шматочком наждачного паперу. Підключіть до кожного полюсу батарейки по одному кінцю дротів. Вільні кінці дротиків опустіть у склянку з розчином.
Що відбудеться?
Біля опущених кінців дроту будуть підніматися бульбашки.
Фізика для дітей. Цікаві досліди з фізики - фото 7

Батарейка з лимона

Що необхідно приготувати?
  • Лимон, ретельно вимитий і насухо витертий.
  • Два шматочки мідного ізольованого дроту приблизно 0,2–0,5 мм завтовшки і довжиною 10 см.
  • Сталеву скріпку для паперу.
  • Лампочку від кишенькового ліхтарика.
Проведення досліду
Зачистіть протилежні кінці обох дротів на відстані 2–3 см. Вставте в лимон скріпку, прикрутіть до неї кінець одного з дротиків. Застроміть в лимон в 1–1,5 см від скріпки кінець другого дротика. Для цього спочатку проткніть лимон у цьому місці голкою. Візьміть два вільних кінці дротів і прикладіть до контактів лампочки.
Що відбудеться?
Лампочка зажевріє!
Фізика для дітей. Цікаві досліди з фізики - фото 8

Захопливі фізико-хімічні експерименти

Пам'ятаєте мультфільм «Вовка у тридев'ятому царстві»? А саме епізод, в якому головний герой у гостях у Василіс.
Вони створювали справжні казкові диковинки, а взялися пояснювали принцип – не надто цікаво! Чи просто Вовка не був готовий вчитися новому? Отож, демонструючи видовищні експерименти, поясніть, що лише людина, яка володіє відповідними знаннями, може створювати щось вражаюче і принципово нове. І при цьому важливо, щоб за формалізацією чи теорією в учнів не втратилось відчуття дива, що відбувається під час експерименту!
Саме досліди зі зрозумілим влучним поясненням, як працюють відповідні хімічні та фізичні закони, мотивує вивчати школярів такі складні дисципліни, як хімія та фізика.

1. Гарячий лід

Гарячий лід – реакція миттєвої кристалізації попередньо підготовленого розчину з соди, оцту та води. Експеримент дозволяє спостерігати при кімнатній температурі за миттєвим утворенням морозних візерунків з попередньо підготовленої рідини.
Зверніть увагу на те, що обов`язково треба додержуватися відповідних пропорцій та технології підготовки розчину. В інакшому випадку, зберігається вірогідність того, що експеримент з першого разу може не дати очікуванних результатів.
Чому так відбувається:
Сода являє собою кислу сіль, а оцет – слабо активна кислота. При їх взаємодії відбувається хімічна реакція з виділенням вуглекислого газу (це ті бульбашки, які можна також спостерігати при погашенні соди оцтом для тіста).
Утворена в ході реакції речовина називається ацетат натрію. Вона являє собою безбарвні кристали, які легко плавляться при нагріванні з додаванням води. При її випарюванні утворюється прозорий розчин. При різкому охолодженні розчин залишається рідким, а ось при потраплянні сторонніх речовин через пересиченість він стрімко кристалізується.

2. Невидимі чорнила

Чорнила без кольору з'явилися у сиву давнину, про них згадували ще давньогрецькі філософи. І не дивно, значення таких речовин виняткове: за допомогою невидимих оку чорнил можна передавати важливу інформацію, не боячись, що цінні відомості потраплять до рук випадкової людини.
В основі цієї непересічної знахідки, яка cтавала у пригоді багатьом таємним групам обраних - розвідникам та шпигунам, лежать прості закони хімії!
Чому так відбувається:
Вступаючи в хімічну реакцію між собою, певні речовини змінюють колір.
В даному випадку в лимонному соку міститься велика кількість вітаміну C, або аскорбінової кислоти. В результаті їх взаємодії вітамін С окисляється, цим обумовлене проявлення кольору після реакції.
Можна створювати невидимі чорнила ще і з залученням таких складових:
  • картопляний сік чи відвар з рису (крохмаль, який міститься у соку та відварі при реакції з йодом фарбуються у синій колір);
  • молоко та джерело тепла – вогонь на відстані, обігрівач чи праска (при впливі тепла молоко проявляється коричневим кольором);
  • свічка та будь-які фарби на водній основі (напис на папері при фарбуванні поверхні проявиться, бо віск чи парафін створює водонепроникну плівку, яка, відповідно, не фарбується).

3. Кулька-магніт

  • Кожен малюк знає, що справжній маг може рухати предмети на відстані, а ось кожен учень усвідомлює, що в основі цих навичок лежить знання законів фізики!
    Чому таке відбувається:
    У звичайному стані ні кулька, ні папір не мають електричного заряду. Потерши об волосся, кулька отримала від'ємний заряд ("-"), а волосся  отримало позитивний заряд ("+"). У природі "+" завжди притягується до "-".
    Коли до паперу підносять заряджену кульку, то вона його притягує, оскільки сила тертя на воді незначна, а саме кораблик легкий, то він безперешкодно починає рухатись по напрямку до кульки.
    Проводячи експеримент, важливо слідкувати, щоб кулька була на відстані від папірця, при торканні їх заряди урівноважаться.

4. Лавова лампа

  • Всі не раз бачили у продажі лампи, в середині яких міститься рідина з кольоровими пухирцями, що знаходяться у русі. Таку модель лампи легко зробити власноруч!
    Чому таке відбувається:
    В основі будь-якого соку міститься вода. Олія з водою не змішується та не розчиняються одна в одній ні ц спокійному стані, ні після змішування. Це пояснюється тим, що ці рідини різні за хімічним зв'язком: олія - малополярна речовина, а вода - це полярний розчинник.
    При розчиненні солпадеїну виділяється вуглекислий газ, який підіймається на поверхню. Враховуючи, що він виділяється у соку, він, піднімаючись, захоплює у пухирцях і його.

5. Вогонь у руці

  • Вогонь - природне диво, на яке можна дивитись безкінечно! А якщо він горить просто у руках, чи можливо таке? Аж дух перехоплює! Зі знанням хімії можна приручити навіть стихію!
    Чому таке відбувається:
    Мильний розчин при взаємодії з пропаном чи бутаном утворює бульбашки, в середині яких і знаходиться газ. Власне, миючий засіб чи піна для вани за хімічними валастивостями не горять, тому створюють свого роду вогнезахисний прошарок між полум`ям та шкірою руки.
    Нюанси досліду: шкіра руки повинна бути добре змочена мильним розчином, треба взяти якнайбільшу пригоршню, робиться це не для захисту. При контакті з сухою шкірою мильна піна швидко лопається, в мокрих же руках вона зберігається довше.
    Слідкуйте за тим, щоб мильний розчин знаходився зверху зап`ястка, а не знизу чи збоку, адже в результаті горіння максимальна температура спостерігається саме у верхній частині полум`я.
    Важливо! Такий дослід обов'язково треба виконувати за безпосередньої участі дорослих!

Увага тестування!!!! 8 клас за посиланням   https://docs.google.com/forms/d/1I6HNYRw60hOPPAE9jPjQXxGy4q2k-jaKGN4vW-UJZB8/edit 9 ...